0 yorum | Okunma 6636
  • Print

Türkiye Rüzgar Enerjisinde Avrupada ilk 10 a girdi.

 

 

 

Türkiye, rüzgar enerjisinden elektrik üretimini geçen yıl yüzde 36 artırarak Avrupa'da ilk 10'a girdi.

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği'nin verilerine göre, 2010 sonunda rüzgardan elektrik üretme kapasitesi bin 329 megawatt (MW) olan Türkiye, geçen yıl bu rakama 470 MW daha ekleyerek toplam kurulu kapasitesini bin 799 MW seviyesine çıkardı.

Avrupa'nın toplam kurulu Rüzgar gücü kapasitesi  96 bin 600 MW.

2011 sonu itibariyle AB'de toplam elektrik üretim kapasitesinin yüzde 26'sının kömür, yüzde 23'ünün doğalgaz, yüzde 14'ünün nükleer ve hidroelektrik, yüz 10'unun rüzgar ve yüzde 6'sının fuel oil santrallerinden sağlandığı bildirildi.

Geçen yıl rüzgar enerjisinde Avrupa lideri 29 bin 60 MW ile Almanya olurken 21 bin 674 MW ile İspanya ikinciliği aldı. Dünya'da rüzgar yatırımlarında 45 Bin MW ile Çin ve 44 Bin MW kapasiteyle Amerika başı çekiyor.

 

 


 

Etiketler: rüzgar wind enerji rüzgar enerjisi rüzgar yatırımı

 

İçeriğimizle ilgili yorumlarınızı gönderebilirsiniz, üye girişi yaparak göndermezseniz yorumunuz misafir olarak gözükecektir. Gönderdiğiniz yorumlar, kanunlara ve ahlaka aykırı olmamalı, hakaret ve reklam içermemelidir.Yorumlarınız uygun bulunmazsa yayınlanmayacaktır, yorumlarınızın yayınlanmaması veya bazı bölümlerinin çıkarılarak yayınlanmasından dolayı bir hak iddia edemeyeceğinizi peşinen kabul ediyorsunuz, kabul etmiyorsanız lütfen yollamayın.   Yayın kurallarımız

 

Yorumunuzu Yazın
Email Adresiniz
Döviz