0 yorum | Okunma 5313
  • Print

Rüzgar'da 1 Yıl Ölçüm Zorunluluğu Geldi

 

 

 

Enerji Piyasası Denetleme Kurumunun ( EPDK), "Rüzgar ve Güneş Enerjisine dayalı lisans başvurularına ilişkin Ölçüm Standardı Tebliği" Resmi gazetede yayınlanarak yürülüğe girdi.

Rüzgar ve Güneş enerjisine dayalı üretim tesisi kurmak amacıyla yapılan Lisans başvurularında kaynak bazında standardına uygun ölçüm yapılmasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Tebliğe göre, RES Lisansı için başvuran Tüzel kişiler, tesisin kurulacağı saha üzerinde en az 1 yıl süreli ölçüm yapmak zorunda olacaklar.

Ölçüm istasyonu, RES üretim tesisinin kurulacağı, Lisans başvurusu yapılan Santral sahası içinde yer alacak.

Ölçüm İstasyonu: Rüzgar hızı sensörü, rüzgar yönü sensörü, sıcaklık sensörü, basınç sensörü, bağıl nem esensörü ile ölçüm kayıt cihazlarından oluşacak. Rüzgar ölçüm direğinin yüksekliği minimum 60 m olacak.

Rüzgar ölçümlerinden en az 1 tanesi 30 m. de diğer ölçümler ise en az 3 m de yapılacak. Rüzgar hızı ve yönü en az iki seviyede, basınç, sıcaklık ve nem ise en az bir seviyede ölçülecek.

Güneş enerjisine dayalı üretim tesisi yapmak isteyenler, Lisans başvurularında, tesisin kurulacağı saha içersinde en az 6 ayı yerinde ölçüm yapılmış olmak kaydıyla asgari 1 yıl süreli veri sunacaklar.

Güneş ölçüm istasyonu kurulum raporu onaylama yetkisi yerinde inceleme yapılmak kaydıyla Meteoroloji Genel Müdürlüğünde olup, raporun onaylanma tarihi güneş ölçümüne başlama tarihi olarak kabul edilecek.

 

 


 

Etiketler: RES Lisans Rüzgar Lisansı Güneş Enerjisi Lisansı EPDK

 

İçeriğimizle ilgili yorumlarınızı gönderebilirsiniz, üye girişi yaparak göndermezseniz yorumunuz misafir olarak gözükecektir. Gönderdiğiniz yorumlar, kanunlara ve ahlaka aykırı olmamalı, hakaret ve reklam içermemelidir.Yorumlarınız uygun bulunmazsa yayınlanmayacaktır, yorumlarınızın yayınlanmaması veya bazı bölümlerinin çıkarılarak yayınlanmasından dolayı bir hak iddia edemeyeceğinizi peşinen kabul ediyorsunuz, kabul etmiyorsanız lütfen yollamayın.   Yayın kurallarımız

 

Yorumunuzu Yazın
Email Adresiniz
Döviz