0 yorum | Okunma 6786
  • Print

Yunanistan Devlet Doğalgaz Şirketini Satıyor

 

 

 

Özelleştirme programına hız vermeye çalışan Yunanistan, doğalgaz ve doğalgaz şebekesi için Eylül sonuna kadar bağlayıcı teklifler istiyor ve satış sürecini Aralık ayına kadar tamamlamak istiyor.

Uluslararası kreditörlerin güvenini tazelemeye çalışan yeni hükümet, özelleştirme sürecine hız vermekle birlikte çalışmaların Mayıs ve Haziran aylarında yapılan seçimler sebebiyle aksadığını itiraf etti.

Siyasi liderlerlerle bir araya gelen bir yetkili, Reuters’a yaptığı açıklamada hükümetin özelleştirme konusundaki öncelikleri arasında bahis şirketi OPAP, eski Atina havalimanı, Korfu ve Rodos adaları ve Atina’daki devlet binaları bulunduğunu söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, ‘Özelleştirmelerle gelir sağlamanın yanı sıra ekonomide devletin rolünü de değiştirmeye çalışıyoruz’ dedi ve Rus, İtalyan, ABD’li ve Fransız şirketlerin devlet doğalgaz şirketi DEPA ve doğalgaz şebeke operatörü DESPA ile ilgilendiğini söyledi.

Atina yönetimi 2015 yılına kadar 50 milyar Euro’luk özelleştirmede bulunmak istiyordu, ancak programın yavaş başlaması sebebiyle hedef 19 milyar Euro’ya çekilmişti.

Özelleştirme programının başındaki isim Kostas Mitropulos, Yunanistan’ın özelleştirmelerden 2012′de sağlayacağı gelirin 300 milyon Euro’yu geçemeyeceğini savunmuş ve hükümetin süreci yavaşlattığını öne sürerek geçtiğimiz ay istifa etmişti. Atina bu yıl özelleştirmelerden 3 milyar Euro gelir sağlamayı hedefliyordu

 


 

 

İçeriğimizle ilgili yorumlarınızı gönderebilirsiniz, üye girişi yaparak göndermezseniz yorumunuz misafir olarak gözükecektir. Gönderdiğiniz yorumlar, kanunlara ve ahlaka aykırı olmamalı, hakaret ve reklam içermemelidir.Yorumlarınız uygun bulunmazsa yayınlanmayacaktır, yorumlarınızın yayınlanmaması veya bazı bölümlerinin çıkarılarak yayınlanmasından dolayı bir hak iddia edemeyeceğinizi peşinen kabul ediyorsunuz, kabul etmiyorsanız lütfen yollamayın.   Yayın kurallarımız

 

Yorumunuzu Yazın
Email Adresiniz
Döviz