0 yorum | Okunma 4878
  • Print

Kojenerasyon sistemleri evlere uygulanabilirmi?

 

 

 

Kojenerasyon sistemleri evlere uygulanabilirmi?

Kojenerasyon SistemleriKojenerasyon veya daha açık tanımıyla elektriği üretirken motor eksozundan çıkan ısıyı soğutma veya ısıtma da kullanarak yakıt maliyeti olmadan ilave kazanç elde edilen sistemlerin sanayi dışında kullanımı neden yaygınlaşmıyor.

Özellikle sanayide ısı ve genellikle buhar kullanımı olan işletmelerde yaygınlaşmaya başlayan Kojenerasyon sistemleri başka sahalarda da kullanılabilir mi?

Bu sorunun cevabı tabiki evet, evler için küçük kojenerasyon sistemleri olmakla beraber asıl neden büyük binalarda kullanılmıyor. Çünkü ana neden ilk yatırım maliyetinin yüksekliği. Kendi elektriğinizi üretmenin hiç bir izne tabi olmaması bile büyük avantaj, fakat bundan yararlanmak kimsenin aklına gelmiyor veya aklına gelsede uygulamayı yapmıyor.

Büyük binalarda zaten yedek sistem olarak jeneratörler kuruluyor, sadece biraz daha fazla yatırım yapılsa rahatlıkla kojenerasyon sistemi kurulabilir. Kojenerasyonun binalara getireceği avantaj nedir?

1. Elektriği üretirken normal şebeke tarifesine göre çok daha uygun fiyata maliyet elde edilir. Bugün motorlu tip jeneratörlerde bu malyet 13-14 krş/kwh, şebekeden elektrik alış fiyatları saatine göre değişmekle beraber ortalama da 22-23 krş/kwh. Bu bir kar fakat asıl büyük kar eksozdan çıkan ısıyı kışın binanın kalorifer sisteminde, yazın soğutma sisteminde kullanabilir ve bunun için ekstra hiç bir ücret ödemenize gerek kalmaz.

Bu çevrim merkezi olarak ısıtma ve soğutma yapılan binalarda sonradan bile çok rahatlıkla uygulanabilir.

Binalar dışında Alışveriş merkezleri ki bunlar zaten merkezi ısıtma ve soğutma sistemleri kullanıyorlar, en büyük avantajı bu yerler sağlar. Fakat bu tip sistemleri işletme sahiplerine bıraktığınızda bu ilave Kojenerasyon yatırımını yapmkatan kaçınıyorlar veya uğraşmak istemiyorlar.

Kojenerasyonun büyük yapılarda zorunluluk olarak şart koşulması gerekiyor. Bu şekilde zaten tamamen dışardan ithal ettiğimiz doğalgaz dan tasarruf edeceğimiz gibi elektrik üretimindeki açığıda büyük ölçüde kapayabiliriz.

 

 

 

 


 

Etiketler: Kojenerasyon Atık ısı sistemleri Cogeneration Binalarda kojenerasyon kullanımı

 

İçeriğimizle ilgili yorumlarınızı gönderebilirsiniz, üye girişi yaparak göndermezseniz yorumunuz misafir olarak gözükecektir. Gönderdiğiniz yorumlar, kanunlara ve ahlaka aykırı olmamalı, hakaret ve reklam içermemelidir.Yorumlarınız uygun bulunmazsa yayınlanmayacaktır, yorumlarınızın yayınlanmaması veya bazı bölümlerinin çıkarılarak yayınlanmasından dolayı bir hak iddia edemeyeceğinizi peşinen kabul ediyorsunuz, kabul etmiyorsanız lütfen yollamayın.   Yayın kurallarımız

 

Yorumunuzu Yazın
Email Adresiniz
Döviz