0 yorum | Okunma 8467
  • Print

Hayvansal atıklardan enerji üretimi

 

 

 

Hayvansal atıklardan enerji üretimi

Biogaz Tesisi


BENZER İÇERİK


Bio-gaz : Büyük ve küçük baş hayvanların dışkılarından enerji elde edilmesi

Enerji üretiminde Hayvanların katkısı nasıl olacak. Enerji üretiminin doğal kaynaklardan karşılanması için yoğun çalışmalar yapılırken, enerji ihtiyacının en çok olduğu ülkelerden birisi olan Türkiye malesef doğal enerji kaynaklarını yeteri kadar kullanamıyor. Her ne kadar hayvan yetiştiriliciği azalsada Ülkemiz bu konuda oldukça yüksek bir potansiyele sahip.

Fakat biz büyük Sürü sahipleri veya daga doğrusu hayvan yetiştirmeyi profösyenel olarak yapan firmalar dışında yan ürünlerle veya atıklardan nasıl yararlanacağımızla ilgilenmiyoruz.

Hayvan dışkıları çok iyi bir alternatif enerji kaynağıdır ve bu büyük küçük bütün yetiştiriciler için geçerlidir. Fakat yeterli kaynak olanağının az olmasından dolayı bu konuda yeteri kadar çalışma yapılmamıştır.

Enerjiyi nasıl elde ederiz. Aslında öncelikle gaz elde edilmesi gerekiyor. Hayvan dışkılarının bir kapalı alanda stoklanması ve bekletilmesi ile alt kısımlarda oluşan metan içerikli bir gaz elde ederiz. Bu gaz bio-gaz olarak tanımlanrı.

Elde edilen gazı uygun bir jeneratörde ( Bio-gaz jeneratörü) değerlendirerek elektrik enerjisi elde edilir. Jeneratör motorundan çıkan 350-400 C derece ısıdan da buhar ve soğutma amaçlı yararlanılır ( Kojenerasyon). Bununla da kalmıyor gazı alınan atık kurutularak Gübre olarak yararlanılabiliyor.

Bu tür bir yatırım dünya nın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de devlet tarafından çeşitli teşvikler alabiliyor.

Novi Enerji firması yetkilileri özellikle 1000 den fazla hayvanı olan firmalar için anahtar teslimi hazır projeler sunuyor.

 


 

 

İçeriğimizle ilgili yorumlarınızı gönderebilirsiniz, üye girişi yaparak göndermezseniz yorumunuz misafir olarak gözükecektir. Gönderdiğiniz yorumlar, kanunlara ve ahlaka aykırı olmamalı, hakaret ve reklam içermemelidir.Yorumlarınız uygun bulunmazsa yayınlanmayacaktır, yorumlarınızın yayınlanmaması veya bazı bölümlerinin çıkarılarak yayınlanmasından dolayı bir hak iddia edemeyeceğinizi peşinen kabul ediyorsunuz, kabul etmiyorsanız lütfen yollamayın.   Yayın kurallarımız

 

Yorumunuzu Yazın
Email Adresiniz
Döviz