Tarımda rekabet gücünü artırmak isteyen Türkiye, alternatif enerji kullanan ta rım projelerine mali destek veriyor. Güneş, rüzgâr, jeotermal gibi enerji türleriyle yapılacak tarım yatırımlarında, proje tutarının yarısına kadar hibe sağlanırken, 500 kilovata (kW) kadar lisanssız elektrik üretimi uygulamasının da sektöre avantaj getirmesi gelmesi bekleniyor.

Türkiye'de elektrik santral yatırımları son yıllarda çok hızlı artıyor. Elektrik Üretim AŞ-EÜAŞ verilerine göre sadece 2010 yılı ilk 6 aylık döneminde 57 yeni santral kurulmuş. Ülkenin toplam santral sayısı ise 710 olurken elektrik kurulu gücü de Kurulu güçte 54.756,5 Megawata çıktı.

 

 

İstanbul Eyüp’e 1200MW Kombine Çevrim Santrali Kurulacak  

Uzay Enerji Yatırım Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi, İstanbul İli Eyüp İlçesine kurmayı planladığı 1200 MWm / 1140 MWe kurulu gücündeki, doğalgaz yakıtlı, termik – kombine çevrim tipindeki üretim tesisi için EPDK’ya üretim lisansı başvurusunda bulundu.

Üretim tesisi uydu resimlerinde yer alan Kara

Lisanssız Elektrik Üretimine İlgi Büyük.

Vatandaşın evinde kullandığı elektriği kendi üretmesine imkan tanıyan uygulamanın devreye girmesiyle, pek çok dağıtım şirketine başvuru yağmaya başladı. Enerji yetkilileri, Türkiye’de en rahat güneş enerjisinden faydalanılabileceğini vurgularken, “Güneşte en karlısı evine yapmak. Evinde kullandığın elektriği, aldığın fiyattan daha pah

Zorlu Enerji İsrail’de Azınlığa Düştü. Şirketten KAP’a yapılan açıklamaya göre Zorlu Enerji’nin yüzde 51 ortağı olduğu Ashdod Energy, Ramat Negev Energy ve yüzde 26.24 ortağı olduğu Solad Energy şirketlerinde, diğer ortak olan Edeltech Ltd ile yapılan hisse devirleri sonucu her üç şirkette de Zorlu Enerji’nin hisse oranı yüzde 42.15 oldu.

Ashdod Energy ve Ramat N

Genel Energy Kuzey Irak’ta Kendi Boru Hattını Yapıyor

Çukurova Holding’in patronu Mehmet Emin Karamehmet’in çoğunluk hissesine sahip olduğu Genel Enerji ile İngiliz yatırım şirketi Vallares ortaklığındaki Genel Energy PLC, Kuzey Irak’taki petrol ve doğalgaz işlerini büyütüyor.

Genel Energy, ABD’li Hawler Energy’nin Bina Bawi sahasındaki yüzde

1,3 milyar lira zarar açıklayan BOTAŞ, nüfusu 10 binin altında olan 60 ilçeye doğalgaz götürülmesi için çalışma başlattı. Özel şirketlerin kârlı olmadığından rağbet etmediği küçük ilçelere yönelik boru hattını BOTAŞ inşa edecek. Yatırımın faturası ise Hazine’ye kesilecek.

 

Nüfusu 10 binin altında olan küçük ilçelerin do

Özelleştirme programına hız vermeye çalışan Yunanistan, doğalgaz ve doğalgaz şebekesi için Eylül sonuna kadar bağlayıcı teklifler istiyor ve satış sürecini Aralık ayına kadar tamamlamak istiyor.

Uluslararası kreditörlerin güvenini tazelemeye çalışan yeni hükümet, özelleştirme sürecine hız vermekle birlikte çalışmaların Mayıs ve Haziran aylarında yapılan seçimler sebebiyle aksadığını iti

Amerika merkezli Arex International Inc firması, Türkiye deki ofisini büyütüyor. Arex, firması yöneticileri Türkiye ofisinin bölgedeki müşterilerine daha hızlı hizmet verebilmek için büyüttüklerini ve yeni servis yatırımı yapacaklarını bildirdiler.

Dünya çapında Jeneratör, Gaz Türbini ve Enerji ekipmanları satan Arex Holding, Amerika, Kanada ve Hollanda daki şirketleriyle bir çok markay

EPDK Lisanssız elektrik üretimi ile ilgili yönetmeliğin son halini yayınladı:

Bu Yönetmelik, elektrik piyasasında; yalnızca kendi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kojenerasyon tesisi kuran gerçek ve tüzel kişilerden lisans alma ve şirket kurma yükümlülüğünden muaf tutulacaklara uygulanacak usul ve esaslar ile yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı kurulu gücü azami beş yüz kilovatlık

[1] |2 |3 |
Döviz