0 yorum | Okunma 8220
  • Print

Birleşik Isı ve Güç Sistemleri

 

 

 

Dünyada hızla gelişen geleneksel yenilenebilir enerji kaynaklarına bir alternatif olarak Birleşik Isı ve Güç (CHP) Sistemlerine olan ilgi büyüyor.

Bu yazıda Etkili bir CHP Sisytemi ve özelliklerini inceleyeceğiz.

Kombine ısı ve güç Sistemi tek bir süreç içinde kullanılabilir ısı ve güç üretimi olarak tanımlanabilir.

Jeneratör ile elektrik enerjisi üretilirken çok yüksek bir ısı açığa çıkar. Geleneksel jeneratör sistemlerinde bu ısı atılır kullanılmaz. Fakat CHP Sistemlerinde bu ısı kullanılarak sistemden kazanç elde edilir.

Ağırlıklı olarak ısı kullanılan, ticari ve bazı kamu sektörlerinde sanayi ağırlıklı olarak hastaneler, üniversiteler, eğlence merkezleri, ofisler ve perakendeciler gibi ısıya büyük bir ihtiyaç duyan yerlerde çok büyük bir kazançtır.

İyi bir planlama yapılırsa çok karlı bir geri dönüşlü yatırım olabilen CHP, hatalı uygulanırsa çok ciddi zarara yol açabilir.

İyi bir CHP için altın kurallar:

1. Yıllık ısı ve güç gereksinimi bilin. CHP yıllık 4000 saat elektrik ve ısı gerektiren binalar için idealdir.

2.Elektrik yük profilinizi bilin.Daha ziyade ortalama yük profilini anlamak, tepe noktaları bilmekten daha önemlidir. Bu şekilde sistem daha verimli çalışır.

3.Üretilen KW için çıkan ısı miktarını ve derecesini bilin. Bazı motor üreticileri diğerlerine göre çok daha yüksek ceket ısı geri kazanım sıcaklıklar motorların sunuyor.
4. Şu anda CHP Kullanmadan, ısıya ödediğiniz yakıt, doğal gaz veya elektrik miktarını bilmelisiniz. Mevcut faturalarınıza bakarak CHP Sisteminden ne kadar tasarruf edeceğinizi tam olarak çıkarabilirsiniz.

5. Şüpheniz varsa : CHP ölçek olarak çok az karlı gözüküyorsa aşağıdaki maddeleride inceleyin.

6. İşletme maliyetini unutmayın. İlk satın alma maliyetinden ziyade uzun dönemde işletme maliyetiyle beraber hesap edilmelidir.

7.Satıcının referansları çok önemlidir.

8.Çalışma ve bakım kontratıyla beraber satın alın. Bu sistemin devamlılığını garanti edecektir.

9.Ürün tedarikçilerini dinleyin. Onlar bu sistemleri daha önceden kurup çalıştırdıkları için sizden daha bilgilidirler. İyi bir satıcı sizi yönlendirecektir.

10. CHP Sistemleri verimlilikten dolayı çevreye daha az CO2 salınımı verdikleri için teşviklerden yararlanabilirsiniz.

Kısaca CHP sistmeleri bir çok yenilenebilir enerji üretimine göre daha stabil ve çevreci yatırımladır.

 


 

Etiketler: Kojenerasyon Cogeneration Enerji Üretimi Enerji

 

İçeriğimizle ilgili yorumlarınızı gönderebilirsiniz, üye girişi yaparak göndermezseniz yorumunuz misafir olarak gözükecektir. Gönderdiğiniz yorumlar, kanunlara ve ahlaka aykırı olmamalı, hakaret ve reklam içermemelidir.Yorumlarınız uygun bulunmazsa yayınlanmayacaktır, yorumlarınızın yayınlanmaması veya bazı bölümlerinin çıkarılarak yayınlanmasından dolayı bir hak iddia edemeyeceğinizi peşinen kabul ediyorsunuz, kabul etmiyorsanız lütfen yollamayın.   Yayın kurallarımız

 

Yorumunuzu Yazın
Email Adresiniz
Döviz